לנהל עם גרביים אדומים

׳לנהל עם גרביים אדומים׳  הינה סדנה שמטרתה עידוד העלאת רעיונות יצירתיים ומציאת דרכים מקוריות לפתירת דילמות ומימוש מטרות. הסדנה מבוססת על מודל 'גרב' המורכב משלושה כלים שונים המשתלבים זה בזה ויוצרים קרקע בטוחה להפקתתוצרים מקוריים ובעלי ערך.

 

לאחר הגדרת מטרה או דילמה, מתחיל שלב מכריע ומאתגר של חיפש רעיונות יצירתיים,יחודיים ופורצי דרך. אנחנו מאמינים כי שלב זה דורש אווירה המושתתת על גישה מפרה באמצעות תקשורתית אישית ובינאישית המאפשרים חופש ביטוי ללא צנזורה, מנטרליםחשש מכישלון ומעצימים את תחושת המסוגלות. יש לעודד העלאת רעיונות תוך הגברת לגיטימיות גם עבור הצגת תשובות שטותיות או שגויות כחלק מתהליך של ניסוי וטעייה. אווירה זו אנחנו יוצרים באמצעות מגוון תרגילים וכלים ישומיים ויעילים.

 

בשלב הבא אנחנו מציעים 2 מתודות לעקיפת החשיבה האוטומטית על ידי גירויים חיצונייםומניפולציות המעוררים אסוציאציות, דמיון, אינטואיציות, פנטזיות והומור.

הכלי הראשון הינו רישום רוחבי ומטרתו לתעד, לפתח ולהרחיב כמות מקסימלית שלרעיונות דרך שימוש במילות מפתח ורישום גרפי מתפרס. מילות המפתח מולידות קטגוריותשהולכות ומתפתחות כמו ענפי עץ בעלי פוטנציאל אינסופי. בנוסף לקטגוריות האסוציאטיביות אנחנו מציעים גם קטגוריות יזומות המעוררות מחשבות פרועות לכיוונים בלתי צפויים.

 

הכלי השני מעודד חשיבה גמישה באמצעות בחירה אסוציאטיבית הנולדת מתוך מקור השראה חיצוני מעולם האומנות והבמה. דרך התבוננות בחפץ/תמונה, האזנה למוסיקה, אוכניסה לנעליה של דמות מוכרת, המשתתפים עונים על שאלון ממוקד שמניע אותם לבחירת פעולה רלוונטית המקדמת לפתרון הדילמה או המטרה שהוגדרה מראש.

 

העבודה בסדנה הינה חווייתית, התנסותית ושואפת ליצור עבודת צוות מגובשת תוך מיקודבמטרות רלוונטיות לארגון.

הכותבים הם אילן כרמי ונילי צרויה, יוצרי ומנחי הסדנא 'לנהל עם גרביים אדומים' של חברת InterAction , לפיתוח והרחבת חשיבה יצירתית בארגונים.